UWAGA! Złodzieje działają pod różnymi pretekstami.
W ostatnich dniach do Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. zgłosiły się osoby, które powiadomiły o kradzieżach dokonanych przez tzw.”domokrążców”. W jednym z przypadków trzy kobiety obcej narodowości okradły mieszkańców gminy Środa Wlkp. Pod pretekstem sprzedaży kocy splądrowały dom i skradły biżuterię. Policjanci apelują, by reagować i zgłaszać pod numer alarmowy podejrzane sytuacje, w których nieznane osoby kręcą się po wsi lub osiedlu.
W połowie listopada br. policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży biżuterii. Do przestępstwa doszło w jednej z wiosek na terenie gminy Środa Wlkp. Funkcjonariusze zostali skierowani na miejsce kryminalnego incydentu. Okazało się, że w godzinach przedpołudniowych trzy kobiety obcej narodowości, bez pukania weszły do jednego z domostw na terenie naszej gminy i zaoferowały do sprzedaży różnego rodzaju koce. Przybyszki oświadczyły również, że kierowca samochodu, którym przyjechały potrzebuje pomocy ponieważ pojazd uległ awarii. Zachowaniem tym wywabiły z domu jednego z mieszkańców, który poszedł pomóc przy naprawie auta. W momencie gdy domownicy zaczęli podejrzewać, że coś jest nie tak okazało się, że padli ofiarą przestępstwa a sprawcy zdążyli uciec. Inne zdarzenia dotyczyły „powiadomienia nieobecnych sąsiadów pokrzywdzonej o chorobie członka rodziny” czy też „ chęci obejrzenia waluty polskiej z uwagi na fakt obietnicy otrzymania dużej sumy pieniędzy”.
Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców powiatu o zwracanie uwagi na kręcące się po miejscowości osoby, również te obecnej narodowości, osoby dłużej przesiadujące w samochodach na obcych numerach rejestracyjnych lub bez tablic rejestracyjnych. Takie incydenty i związane z tym obawy należy zgłaszać Policji. Mundurowi sprawdzą zgłoszenie i zweryfikują czy osoby kręcące się po wsi lub osiedlu to domokrążcy mogący wykonywać handel obwoźny, czy też osoby mające złe zamiary i chcące kogoś oszukać lub coś ukraść.
Funkcjonariusze zajmujący się sprawami kradzieży wskazują, że oszuści najczęściej jako ofiary swoich przestępstw wybierają osoby starsze, chore, niepełnosprawne, często samotnie zamieszkujące. Jeśli masz seniora w swojej rodzinie – przeczytaj mu ten artykuł. Porozmawiaj z nim o jego postępowaniu i bezpieczeństwie. Przypomnij, żeby:
-
Nie wpuszczał do domu osób nieznajomych! Nie wolno wpuszczać nikogo, nawet wtedy, gdy podaje się za fachowca czy urzędnika. oszuści posiadają akcesoria, które poprawiają ich wiarygodność: wizytówki, pieczątki, papier firmowy, torby z narzędziami, itp
-
Był podejrzliwy! Spółdzielnie czy zarządcy informują o okresowych przeglądach wywieszkami na klatkach schodowych. Jeśli będzie miał wątpliwości niech zadzwoni do biura i potwierdzi to. Jeśli urząd od seniora coś będzie chciał to wezwie go do stawiennictwa. Inkasenci ze spółdzielni zawsze wywieszają kartki zapowiadające spis licznika.
-
Nie dał się skusić SUPER-okazją i impulsem! Nikt ci nic nie da za darmo. Niech nie podpisuje umów przed ich dokładnym przeczytaniem. Niech żąda wzoru umowy do przeczytania w domu. Niech nie podpisuje niczego w pośpiechu omamiony pokazem, prezentacją, super okazja i niską ceną. Czasami niska cena wynika z faktu, że jest to pierwsza rata wielotysięcznego kredytu.
-
Przeczytaj i zapamiętaj jak najczęściej działają złodzieje i oszuści, wykorzystując naszą łatwowierność i zaufanie:
-
na urzędnika – mężczyzna, często też kobieta (osoba, która wzbudza zaufanie), twierdzi, że jest przedstawicielem – najczęściej znanej i popularnej - instytucji czy firmy. Celem jest wejście do mieszkania, by zorientować się co można ukraść i zrobi to jeśli nadarzy się okazja.
-
na sprzedawcę – będzie proponował zakup sprzętów gospodarstwa domowego, rtv, kosmetyków, dywanów, odzieży po bardzo okazyjnej cenie. Celem jest wejście do mieszkania, kradzież pieniędzy lub sprzedaż „bubla” , który nie stanowi żadnej wartości.
-
na fachowca – sprawca powie, że przyszedł coś naprawić lub skontrolować. Ostentacyjnie zademonstruje przyniesione ze sobą narzędzia np. ślusarskie, hydrauliczne, telekomunikacyjne, elektryczne, itp. Celem jest zlustrowanie mieszkania i kradzież cennych przedmiotów i pieniędzy. Należy też ostrożnie dokonywać wpłat pieniędzy przed dokonaną naprawą. oszuści biorą pieniądze i nigdy więcej nie pokazują się na oczy. Często też proponują oszczędności w usługach telekomunikacyjnych, jeden „fachowiec” omawia ofertę, drugi w tym czasie sprawdza mieszkanie i kradnie pieniądze.
-
na cudzoziemca – osoba mówi nieporadnie po polsku, zdarza się że ma ciemną karnację. Ma do sprzedania jakieś towary po bardzo atrakcyjnej cenie lub prosi o wodę czy wsparcie pieniężne. To doskonała metoda na „oszacowanie”zamożności gospodarza, bądź bezpośrednie wykorzystanie naiwności starszych ludzi. Sposób ten wykorzystywany jest zwłaszcza przez kobiety, też kobiety w ciąży, którym często towarzyszą małe dzieci. Tu uwaga, to sposób na życie tych osób. Nie wolno nam wpuszczać ich do domu.