Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Włamania do mieszkań – Czy są sposoby, by się przed tym obronić?

Data publikacji 27.01.2019

W ostatnim czasie policjanci odnotowali kilka przypadków włamań do domów i mieszkań. Złodziej często wykorzystuje naszą nieobecność, by pozbawić nas dorobku nierzadko naszego życia. Są pewne sposoby, które mogą nam pomóc ograniczyć to zagrożenie. Niektóre z nich nic nie kosztują i są najlepszym patentem bezpieczeństwa – np. dobry sąsiad.

Nasze domy lub mieszkania, w których zgromadzony jest dorobek wielu lat życia, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Okazją do kradzieży mogą być otwarte drzwi lub okna, nawet podczas chwilowej nieobecności, wyjścia do ogrodu czy piwnicy.

Jak do minimum ograniczyć te zagrożenia?  Oto kilka porad.

fot.: źródło: http://kpp-krakow.policja.gov.pl

Dobry sąsiad na wagę złota

Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu - dzwoń na numery alarmowe, powiadom również sąsiada. Zauważysz podejrzane auto w okolicy czy osoby nieznane obserwujące Twoją okolicę również zadzwoń na numery alarmowe. Dzisiaj pomożesz Ty -jutro pomogą Tobie! 

Małe inwestycje – duży zysk bezpieczeństwa:

  • wyposaż drzwi w odpowiednie zamki patentowe

  • w podobny sposób zabezpiecz drzwi garażowe oraz inne pomieszczenia gospodarcze, poprzez które łatwo można dostać się do domu;

  • doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy – pamiętaj jednak żeby przy wychodzeniu z domu go załączyć(!)

  • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu, złodziej nie lubi światła i bycia widocznym;

  • może warto pomyśleć o przydomowym monitoringu? To szczególnie dobra inwestycja, gdy trzymamy wartościowe maszyny na podwórku lub w pomieszczenia przy domu.

Nie ryzykuj niepotrzebnie:

  • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii.

  • nie opowiadaj o swoim majątku nikomu, niech nie robią tego też członkowie twojej rodziny;

  • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania, może to dobry moment by pomyśleć o skrytce bankowej?

  • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów, sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania;

  • równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu, aby w przypadku włamania móc zrekompensować sobie poniesione straty.


 

Powrót na górę strony