Kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych – Możesz to zgłosić przez KMZB
Od wczoraj na terenie powiatu średzkiego funkcjonariusze policji, straży miejskiej i pracownicy ośrodków pomocy społecznej wspólnie prowadzą kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych. Celem tego przedsięwzięcia jest poznanie miejsc w którym osoby bez dachu nad głową żyją, aby bardziej celowo trafić do nich z oferowaną pomocą.
Bezdomność jest zauważalnym problemem. Dotyczy to szczególnie dużych aglomeracji miejskich, ale i w naszym mieście czy powiecie są miejsca, w których żyją, śpią, koczują osoby bezdomne. W ostatnich dniach policjanci, pracownicy socjalni i strażnicy miejscy wspólnie rozpoczęli działania mające na celu ustalenie aktualnej liczby osób bezdomnych w gminach powiatu średzkiego, a co za tym idzie udzielenie im niezbędnej pomocy w egzystencji.
W takcie badania konieczna jest współpraca wszystkich służb oraz wymiana informacji odnośnie aktualnych miejsc przebywania osób bezdomnych. Sprawdzane są informacje przekazywane przez mieszkańców o takich miejscach. Często znajdują się pośród nich domki na ogródkach działkowych, pustostany, dworce czy klatki schodowe.
Asp. Łukasz Wawrzyniak - dzielnicowy gminy Środa Wlkp. podczas kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych.
Samo określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania obecnej skali bezdomności w powiecie. Informacje uzyskane w wyniku tego badania mogą zostać wykorzystane np. do stworzenia noclegowni lub schronisk dla osób bezdomnych.
mł.asp. Tomasz Grzelczak podczas kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych w rejonie gminy Nowe Miasto nad Wartą.
Mieszkańcy także mogą pomóc w prowadzonych działaniach. Sytuacje osób potrzebujących można zgłaszać poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. W katalogu dostępnych zagrożeń znajduje się kategoria „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych oraz potrzebujących pomocy.