Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wakacje tuż tuż – zrób wszystko by były bezpieczne

Data publikacji 17.06.2019

Okres letni to czas odpoczynku i zabawy szczególnie dla najmłodszych. Policjanci edukują dzieci cały rok. Dozę profilaktyki dają na koloniach i półkoloniach. To wszystko ma zaprocentować poprawą bezpieczeństwa. Dla nikogo nie może być niespodzianką kontrola drogowa na trasie. Warto się do wyjazdu porządnie przygotować. Dodatkowe patrole jak co roku ruszą w Środzie. Głównie w weekendy policjanci skupią się na parkach, placach zabaw, okolicach barów. Nie zabraknie kontroli jeziora i przestrogi by nie kąpać się na dzikich kąpieliskach.

Policjanci zajmujący się profilaktyką czy sprawami dotyczącymi nieletnich przy współdziałaniu z dzielnicowymi przez cały okres wakacyjny spotykać się będą z dziećmi i młodzieżą uczestniczącą w koloniach czy półkoloniach organizowanych na terenie naszego powiatu. Rozmawiać będą podczas tych spotkań głównie na temat bezpiecznego wypoczynku oraz zagrożeń wynikających ze stosowania używek kontaktu z obcymi, kąpieli na dzikich kąpieliskach. Wszystko to po to, aby czas letniego wypoczynku przebiegł w spokoju i wszyscy powrócili naładowani energią do zajęć szkolnych we wrześniu, czego wszystkim uczniom i rodzicom ale także nauczycielom życzymy.

W tym miejscu przypomnieć należy podstawowe zasady zachowania się nad wodą. Przypominamy, że kąpać się należy tylko w miejscach do tego specjalnie przygotowanych i tylko tam gdzie jest ratownik. Dlatego pamiętajmy o tym, aby:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
  • nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
  • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;

podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Policjantów nie zabraknie również w mieście. Dodatkowe patrole piesze wezmą pod lupę place zabaw i parki, czyli ulubione miejsca grupowania się i hałasowania młodych. Funkcjonariusze drogówki kontrolować będą kierowców pod kątem stanu trzeźwości, czy też pod kątem substancji odurzających. Mundurowi będą surowo karać za nadmierną prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. To te przewinienia powodują najwięcej drogowych tragedii.

Policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, inne mundurowe służby we wakacje mają zwykle pełne ręce roboty. Jednak to od nas samych zależy czy nadchodzące wakacje przeżyjemy w pełni bezpiecznie, bez niemiłych przygód. Urlop nie zwalnia nas przed odpowiedzialnością.

Powrót na górę strony