Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna Wielkanoc – zrób wszystko by tak było

Data publikacji 14.04.2022

Wszyscy przygotowujemy się do świąt Wielkanocnych. Warto jednak wiedzieć jak nie dopuścić do sytuacji, w której narazimy się na przestępstwo. Jakich sytuacji należy unikać - przypominamy właśnie teraz.

Święta Wielkanocne to czas radości i nadziei na przyszłość, a okres przedświąteczny charakteryzuje się gorączką zakupów. W związku z tym apelujemy do mieszkańców powiatu średzkiego, o zachowanie w tym okresie szczególnej ostrożności, bowiem pośpiech i nasze roztargnienie często wykorzystują przestępcy.

Co warto zatem zrobić by świąteczny czas minął bezpiecznie?

Kieszonkowcy nie mają świąt!

W miejscach takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi jesteśmy narażeni na kradzież w momencie płacenia w kasie lub wchodzenia do autobusu, dlatego trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.

Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za poczynione zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.

Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.

Nie pozwólmy się okraść!

Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać również dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.

Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Panie powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska.

W przypadku zakupów przez internet róbmy wszystko aby były one bezpieczne i zachowajmy czujność, wszystkie wiadomości z prośbami o przelewy bankowe oraz zapłaty za zakupiony towar potwierdzajmy u nadawcy, a w przypadku jakichkolwiek podejrzeń nie wpłacajmy pieniędzy, nie dajmy się oszukać!

Bądźmy czujni!

Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ złodziej może okraść nasze mieszkanie.

Zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej.

Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją miejską, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

Wyjeżdżając na święta z domu !

Poprośmy zaufaną osobę o opróżnienie skrzynki na listy tak, aby pozostawiona dla nas korespondencja nie dawał znać złodziejom, ze nikogo nie ma w domu.

Poprośmy sąsiadów lub kogoś z rodziny, by miał pieczę nad naszym domostwem. Nie zawadzi symulować „życia” w domu przez poprzez zamontowanie np. „włączników zmierzchowych” światła.

Przed wyjazdem biżuterię ulokuj w bezpiecznym miejscu np. w skrytce bankowej, a pieniądze na koncie.

Uczulmy też rodzinę, ciotki i dziadków, by nie opowiadali o sukcesach i posiadanych wartościowych sprzętach swoich bliskich. Wieści szybko się rozchodzą i pomagają złodziejom wytypować swoje przyszłe ofiary.

Wyjeżdżając do bliskich pamiętajmy o dokładnym zabezpieczeniu mieszkania. Zamknijmy drzwi i okna, zakręćmy wodę i gaz.

Śmigus - dyngus

W drugim dniu świąt często dochodzi do oblewania wodą pod przykrywką świątecznej tradycji. Niestety tego typu żarty to w większości po prostu chuligańskie wybryki. Takich „żartownisiów” policjanci będą karać mandatami bądź kierować sprawy do sądu. Równie niebezpieczne jest rzucanie workami z wodą w przejeżdżające pojazdy, ponieważ stwarza to realne zagrożenie dla uczestników ruchu. Policjanci potraktują takie zachowanie jako wykroczenie, za które mogą nałożyć mandat nawet do 500 zł.

Bezkarne nie jest także wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów czy też środków komunikacji miejskiej. W tych przypadkach policjanci mogą również ukarać żartownisia mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Bezpieczni na drogach

Podczas świąt policjanci będą prowadzić wzmożone patrole na drogach w trakcie których szczególną uwagę będą zwracać na to by kierowcy zbyt mocno nie dociskali pedału gazu, bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozili w swoich pojazdach dzieci. Kierowcy muszą też liczyć się ze wzmożonymi kontrolami stanu trzeźwości.

Kierujący pojazdami powinni pamiętać, ze pod żadnym pozorem nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu!

Powrót na górę strony