30 LIPCA - Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi
Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa i poważne przestępstwo naruszające podstawowe prawa człowieka. Ma charakter międzynarodowy i ściśle związany jest z ruchami migracyjnymi. Dziś bardzo łatwo paść ofiarą tego procederu. Koniecznie dowiedz się więcej.
Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa i poważne przestępstwo naruszające podstawowe prawa człowieka. Niestety, mimo wielu porozumień i deklaracji międzynarodowych gwarantujących każdemu człowiekowi niezbywalne prawo do godności, prawo to jest cały czas łamane. Ofiarami handlu ludźmi są miliony ludzi na całym świecie - dorośli i dzieci. Handel ludźmi ma charakter międzynarodowy i ściśle związany jest z ruchami migracyjnymi.
Sprawcy, by zwerbować i wykorzystać ofiary, stosują najróżniejsze metody. Najczęściej wprowadzają w błąd co do oferowanej pracy lub wykorzystują związek emocjonalny między werbownikiem, a przyszłą ofiarą. Osoby są wykorzystywane do niewolniczej, przymusowej pracy, prostytucji, żebractwa, do popełniania przestępstw, do zawierania fikcyjnych umów, w tym także małżeńskich, ale także wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych. Ofiary uzależniają się od sprawców materialnie, często także i emocjonalnie. Dlatego przeciwdziałanie temu zjawisku, jak również pomoc ofiarom, ma wymiar wielosektorowy i wymaga kompetencji ekspertów z wielu dziedzin.
Organy ścigania, Policja, Straż Graniczna organizacje rządowe i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać jego ofiarą. W działania, od 2015 r., zaangażowany jest Pomorski Wojewódzki Zespół do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi (powołany przez Wojewodę Pomorskiego).
Członkowie zespołu w latach 2015-2020 r. podjęli wiele inicjatyw mających dużą wagę edukacyjną, przeprowadzili szereg szkoleń m.in. dla:
• pracowników socjalnych ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie, ośrodków interwencji kryzysowej,
• nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych, dyrektorów szkół, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych,
• operatorów numeru alarmowego 112,
• uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimazjalnych,
• osób wyjeżdżających do pracy za granicę,
• została nawiązana współpraca z Wojewódzką Radą Dialogu Społecznego.
Jeżeli jesteś ofiarą handlu ludźmi lub posiadasz informacje o przejawach handlu ludźmi skontaktuj się z:
• Fundacją Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”
00-956 Warszawa 10
tel./fax (+ 48 22) 622 19 85
tel. zaufania: (+ 48 22) 628 99 99
www.strada.org.pl
e-mail: strada@strada.org.pl
• Policją
• Strażą Graniczną
• Pomorskim Wojewódzkim Zespołem do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi,
lub zadzwoń pod numer alarmowy 112