Kampania społeczna „#RozmawiajReaguj”
Komenda Powiatowa Policji w Środzie Wlkp. włączyła się w kampanię społeczną pod hasłem „#RozmawiajReaguj”, która została przygotowana przez Państwową Komisję do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 (PKDP). Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich.
Z raportu sporządzonego przez tę Komisję wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce były najczęściej dzieci w wieku 13-15 i 7-12 lat. W momencie popełniania czynu w 76% przypadkach krzywdzone dzieci przebywały w swoim domu pod opieką rodziców. Najczęściej informacje o dziejącej się krzywdzie ujawniało samo dziecko, które często borykało się przy tym z brakiem zaufania ze strony dorosłych, pretensjami oraz negatywną oceną swojego zachowania.
Kampania „#RozmawiajReaguj” ma na celu utrwalenie w społecznej świadomości, że zawsze w takim przypadku winę ponosi dorosły sprawca i tylko on jest odpowiedziany za to, co się stało, a nigdy nie jest to wina dziecka. Ponadto ma ona na celu zwrócić uwagę na krzywdzone dziecko i płynące od niego sygnały.
Gdy zauważysz, że dziecko jest, m. in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to:
ROZMAWIAJ – nie lekceważ tego, co mówi dziecko. Daj mu możliwość wyrażenia własnych uczuć, ale nie wypytuj o szczegóły, jeśli nie jest na to gotowe. Nie zarzucaj go pytaniami i własnymi wątpliwościami. Nie naciskaj;
SŁUCHAJ – dziecko potrzebuje Twojej uwagi. Musi wiedzieć, że je wysłuchasz. Szczególnie gdy dzieje się coś niepokojącego. Nie pozostawiaj go samego z jego lękami i pytaniami. Daj dziecku przyzwolenie na ujawnienie trudnych uczuć;
UWIERZ – dopuść do siebie myśl, że dziecko spotkała krzywda i pamiętaj, że sprawca jest w stu procentach winny. Dziecko nigdy nie odpowiada za czyjeś złe zachowania i intencje. Stań po jego stronie. To właśnie teraz najbardziej Cię potrzebuje;
REAGUJ – jeśli widzisz niepokojące zachowanie u dziecka – reaguj. Zapytaj o pomoc specjalistę lub zadzwoń na bezpłatny i całodobowy numer telefonu 116 111 lub 800 12 12 12. Nie bój się prosić o wsparcie. Podejrzenie przestępstwa wykorzystania seksualnego dziecka możesz zgłosić Państwowej Komisji telefonicznie lub pisemnie, dane znajdziesz na stronie www.pkdp.gov.pl.
Drogi rodzicu potrzebujesz wskazówek na temat wykorzystywania seksualnego dzieci wejdź na stronę internetową kampanii poprzez zeskanowanie umieszczonego na plakacie kodu QR.