Działania policji na terenie dworca PKP w Środzie Wlkp.
25 sierpnia br. funkcjonariusze naszej jednostki podczas działań na terenie dworca kolejowego w Środzie Wlkp. uświadamiali społeczeństwo o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi, które są współczesną formą niewolnictwa stanowiącą jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka.
Grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, aby zwerbować osoby szukające pracy nie tylko w Polsce, ale również za granicą.
Każdy może stać się ofiarą handlu ludźmi, interesując się ofertami pracy, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zminimalizują ryzyko stania się ofiarą tego przestępstwa:
- zweryfikuj pośrednika pracy oraz czy oferowana praca jest legalna,
- upewnij się, że pracodawca istnieje, sprawdź opinie o nim,
- zeskanuj i wyślij na adres mailowy lub zrób ksero doukumnetów tożsamości,
- poinformuj bliskich, gdzie wyjeżdżasz, bądź z nimi w stałym kontakcie,
- zapisz adres konsulatu i namiary, gdzie uzyskasz pomoc w kraju, do którego jedziesz,
- zabezpiecz pewną kwotę, która pozwoli Ci na wcześniejszy powrót do domu, jeśli będzie to konieczne,
- przeczytaj dokładnie dokumenty, które podpisujesz,
- ustal wspólnie z najbliższymi hasło bezpieczeństwa.
Jeśli stałeś się ofiarą handlu ludźmi zwróć się do ekspertów Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne, którzy udzielą wsparcia pod nr tel: +48 22 628 01 20, bądź mailowo: kcik@strada.org.pl
O pomoc możesz również zwrócić się do Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu – La Strada telefonicznie: +48 22 628 99 99, bądź mailowo: strada@strada.org.pl.
Wiele cennych wskazówek związanych m.in. z bezpiecznym wyjazdem za granicę, znaleźć można m.in. na rządowym Portalu o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi.