Regulacje prawne dotyczące plakatów i banerów wyborczych
Na terenie powiatu średzkiego pojawia się coraz więcej plakatów i banerów wyborczych. Apelując do komitetów wyborczych prosimy o przestrzeganie obowiązującego prawa. Tym samym informujemy również osoby, które potencjalnie chciałyby zerwać lub zakryć ogłoszenia wyborcze, że akty uniemożliwiające innym zaznajomienie się z ogłoszeniem, są karalne.
Policja oraz straż miejska reagują w sytuacji umieszczenia plakatów czy banerów, gdy zagrażają one życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
Przypominamy, że bez uzyskania zgody właściciela czy administratora nie można wieszać plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, wiaduktach, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych.
Apelując do komitetów wyborczych: plakatów wyborczych nie można łączyć trwale z obiektem, powinny być one zamocowane w sposób umożliwiający ich usunięcie bez powodowania uszkodzeń czy zabrudzeń po zakończonej kampanii, gdyż niestosowanie się do przepisów podlega karze zgodnie z art. 63a § 1 KW. :
„Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”. Grzywna również wynosi w tym przypadku nawet do 5 tys. złotych.
Zwracamy również uwagę, że niszczenie, zaklejanie plakatów wyborczych również podlega karze, zgodnie z art. 67 § 1 kodeksu wykroczeń:
„Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny (do 5 tys. złotych)”.
Z kolei umyślne zniszczenie baneru, którego wartość przekracza 500 zł, jest przestępstwem ściganym na wniosek. Za jego popełnienie grozi kara grzywny lub do nawet 5 lat więzienia.