Bezpieczne zakupy przedświąteczne
Początek grudnia to czas kiedy przygotowujemy się do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wiele osób niestety z uwagi na swój styl życia, pracę lub oszczędność czasu decyduje się na zakupy za pomocą sieci internet. Przeczytajcie nasze porady jak nie stracić głowy w gorączce świątecznych promocji i okazji. Pamiętajmy, że oszuści grasują w Internecie, a w tym czasie ich działania mogą być zdecydowanie intensywniejsze.
Czas wielkich promocji i zniżek przypomina nam o zbliżających się dla wielu z nas ważnych Świętach Bożego Narodzenia. W wielu witrynach sklepowej widać ogromne plakaty mówiące o wyprzedażach zachęcających do zakupów. Każdy z nas chce przygotować się do świąt i móc obdarować najbliższych drobnymi prezentami. Często w gąszczu ofert i promocji można dać się oszukać.
Nie możemy zapomnieć o tzw. „kieszonkowcach”, którzy grasują w miejscach, gdzie są tłumy ludzi i czekają na nasze zamyślenie, aby dobrać się do naszych pieniędzy.
Będąc na zakupach stacjonarnych pamiętaj, aby:
-
nie nosić przy sobie sporej ilości gotówki,
-
zawsze zapiąć zamek od plecaka, torebki,
-
kartę bankomatową trzymaj w innym miejscu niż gotówkę,
-
nie nosić portfela w tylnej kieszeni spodni,
-
pin do karty bankomatowej/debetowej nie trzymać przy sobie.
Wielu z nas jednak swoje zakupy zrobi za pomocą Internetu, a tam oszuści również nie śpią.
Warto pamiętać, że przestępcy czekają aż będziemy nieuważni i w pośpiechu będziemy robić zakupy. Cyberoszuści przy wykorzystaniu sfałszowanych witryn sklepów internetowych mogą chcieć wyłudzić nasze dane do logowania bankowego czy też dane kart debetowych/kredytowych. Oszuści wysyłają „atrakcyjne oferty”, abyśmy chwilą nieuwagi podali swoje dane wrażliwe. Nie daj się złapać na „super okazję”.
Kupując przez internet, pamiętaj o kilku ważnych informacjach:
-
zawsze korzystajmy ze sprawdzonych portali internetowych, portali aukcyjnych czy też znanych nam sklepów.
-
sprawdź dokładanie sprzedawcę, zwłaszcza gdy po praz pierwszy robisz u danego oferenta zakupy. Opinie na jego temat możesz znaleźć na forach internetowych oraz serwisach specjalizujących się w zbieraniu tego typu informacji,
-
sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod którym możesz sprawdzić wiarygodność sklepu. Pamiętaj, że sklep internetowy musi poza numerem telefonu i adresu posiadać dane rejestracyjne, na przykład numery NIP i REGON,
-
otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy,
-
korzystaj z ofert sklepów, które oferują możliwość śledzenia statusu zamówienia,
-
unikaj zakupów przedmiotów o rażąco niskiej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa,
-
zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie\
-
nigdy nie udostępniaj swoich haseł.
Jeśli mimo dochowania ostrożności zostaniesz oszukany zgłoś ten fakt na Policję.
Pamiętaj, aby szał świątecznych zakupów nie wpłynął na zdrowy rozsądek. Ogranicz zaufanie w Internecie. W sieci każdy może być kim tylko chce!