Aktualności

Dokonał włamania w warunkach recydywy i uciekał

Data publikacji 27.06.2024

24 czerwca br. 32-letni mieszkaniec Poznania na terenie gminy Środa Wlkp. dokonał kradzieży z włamaniem. Dzięki czujnym sąsiadom i właścicielowi pomieszczenia gospodarczego udało się zatrzymać przestępce. Sprawca ponadto posiadał przy sobie środki zabronione oraz kierował samochodem pomimo orzeczonego dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Dodatkowo w przeszłości był osobą karaną za podobne typu przestępstwa.

24 czerwca br. dyżurny średzkiej jednostki otrzymał informację telefoniczną o włamaniu do budynku gospodarczego.

Około godziny 16.00 właściciel jednej z posesji na terenie gminy Środa Wlkp. zauważył przeciętą kłódkę od bramy oraz nieznanego mu mężczyznę, który dokonywał kradzieży narzędzi i elektronarzędzi znajdujących się w środku pomieszczenia. Na widok właściciela złodziej przestraszył się i rozpoczął ucieczkę samochodem marki ford mondeo. Sytuację zauważyli również sąsiedzi, którzy powiadomili Policję oraz bez chwili zawahania udali się w pościg za włamywaczem.

Przestępca nie znając terenu wjechał na pobliską łąkę i zatrzymał się pojazdem w rzece, a swoją ucieczkę kontynuował pieszo. Na miejsce przybyli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. wraz z psem tropiącym oraz policjanci z Posterunku Policji w Zaniemyślu.
Podczas przeszukania pobliskich pół, mundurowi ujawnili i zatrzymali chowającego się mężczyznę, który odpowiadał rysopisowi włamywacza.

Podczas legitymowania okazało się, że 32-letni mieszkaniec Poznania posiadał przy sobie środki zabronione oraz miał dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a w przeszłości był osobą karaną za podobne typu przestępstwa.

Poznaniakowi przedstawiono łącznie 6 zarzutów.

Kodeks karny za przestępstwo określone w art. 279 przewiduje karę 10 lat pozbawienia wolności. Jednakże mężczyzna działał w warunkach "recydywy", czyli powrotu do przestępstwa za grozi mu wyższy wymiar kary, nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony