II Debata o bezpieczeństwie z udziałem Komendanta Wojewódzkiego i Wojewody
Wczoraj po południu w Środzie Wielkopolskiej odbyła się debata społeczna. Spotkanie poświęcono sprawom szeroko pojętego bezpieczeństwa. Na pytania mieszkańców powiatu odpowiadali Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. dr Rafał Batkowski i Komendant Powiatowy Policji w Środzie Wlkp. insp. Paweł Wawrzyniak.
25 września br. odbyła się II debata społeczna zorganizowana przez średzkich policjantów pod hasłem „Decydujmy wspólnie”. Sala w Ośrodku Kultury w Środzie Wlkp. była wypełniona po brzegi, co tylko potwierdziło zainteresowanie mieszkańców powiatu kwestiami bezpieczeństwa.
Na spotkanie przybyło kilkadziesiąt osób, w tym goście specjalni z Poznania – Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek i Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. dr Rafał Batkowski. Zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Środzie Wlkp. insp. Pawła Wawrzyniaka przyjęli także przedstawiciele władz samorządowych, na czele ze Starostą Średzkim Tomaszem Pawlickim i Wiceburmistrzem Środy Wlkp. Ernestem Iwańczukiem.
Wśród zaproszonych gości byli też przedstawiciele różnych instytucji, które współpracują ze średzką Policją i działają w powiecie średzkim na rzecz bezpieczeństwa. W debacie wzięli udział również mieszkańcy Środy oraz ich przedstawiciele. Był też młodzieżowy akcent w postaci uczniów klas o profilach wojskowych i policyjnych.
Szef wielkopolskich policjantów insp. dr Rafał Batkowski zaznaczył, że spotkanie ma jeden zasadniczy cel – poznanie opinii i oczekiwań mieszkańców powiatu średzkiego dotyczących pracy Policji i szeroko pojętego bezpieczeństwa. Część spotkania policjanci poświęcili rozliczeniu postulatów zgłoszonych podczas ubiegłorocznej debaty. To Komendant Powiatowy Policji w Środzie Wlkp. insp. Paweł Wawrzyniak przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu średzkiego oraz wskazał jakie działania i efekty udało się uzyskać, by spełnić zgłoszone w zeszłym roku wnioski mieszkańców. (Do zapoznania z nimi szczegółowo zapraszamy na stronię policji w Środzie Wlkp. w zakładce „Realizacja postulatów z debaty”.)
Kolejna część debaty była najważniejsza. Był to czas przewidziany na postulaty osób przybyłych na spotkanie. Wśród pytań i wniosków mieszkańców znalazły się sprawy dotyczące przejścia dla pieszych na „trasie katowickiej” do miejscowości Kijewo, dobrego oznakowania zarówno dojazdu do tej miejscowości jak i objazdu do Wrześni w związku z długotrwałą przebudową drogi wojewódzkiej nr 432, wycięcia drzew przy drodze czy też założenia progów zwalniających.
Tematyka podejmowana przez mieszkańców była bardzo szeroka. Począwszy od przygotowania ochrony ludności powiatu średzkiego na wypadek konfliktu wojennego, aż po problem z bezpańskimi psami. Nie brakowało pytań natury informacyjnej odnośnie przewożenia dzieci na przednim fotelu w samochodzie, małych i dużych rowerzystów czy osób jeżdżących na rolkach. Komendanci jak i samorządowcy na bieżąco wyjaśniali poruszane kwestie.Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi.
Tematem przewodnim całego spotkania było jednak używanie elementów odblaskowych. Szef wielkopolskiego garnizonu zachęcał do ich stosowania i wskazywał potrzebę dbania o własne życie i zdrowie, właśnie w ten sposób. Wychodząc naprzeciw potrzebom zwiększenia bezpieczeństwa drogowego policjanci ze Środy przygotowali dla wszystkich uczestników debaty elementy odblaskowe w postaci specjalnych fluorescencyjnych opasek. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu mł. insp. Stanisław Małecki w wypowiedziach na debacie podkreślał, że każdego kto jest wyposażony w odblask kierowca pojazdu dostrzeże już z odległości 150 m. Jeśli odblasków nie ma – osoba za kierownicą zauważy pieszego dopiero z 25-30 m. To zaledwie 2 sekundy, w których kierowca nie ma szans na żaden manewr, by uniknąć potrącenia rowerzysty bądź pieszego.
Komendant średzkich policjantów insp. Paweł Wawrzyniak na zakończenie debaty zadeklarował, że wszystkie postulaty, wnioski zostaną wzięte pod uwagę w policyjnej pracy, a te które nie dotyczą bezpośrednio samej Policji zostaną przekazane odpowiednim instytucjom. Szef średzkich policjantów podziękował wszystkim za liczne przybycie i zaprosił na kolejną debatę, która planowana jest w przyszłym roku.