Prostytucja - problem społeczny
Zjawisko pozyskiwania pieniędzy czy wartościowych przedmiotów, w zamian za świadczenie usług seksualnych jest obserwuje policja jest problemem występującym w dużych aglomeracjach miejskich oraz przy drogach o dużym natężeniu ruchu. Walka z problemem jest działaniem złożonym na poziomie społecznym, psychologicznym i medycznym.
Prostytucja jest poważnym problemem społecznym i jest traktowana jako jeden z przejawów patologii społecznej. Nie ma jednoznacznej jej definicji, jednak najczęściej mianem prostytutki określa się osobę, stale lub dorywczo zaspokajającą potrzeby seksualne przygodnych partnerów w zamian za korzyść materialną (pieniądze, wartościowe rzeczy np. w postaci upominków), bez zaangażowania uczuciowego i praktycznie bez możliwości wyboru partnerów. Prostytucja jest sposobem na szybkie i skuteczne pozyskiwanie środków niezbędnych do życia (także w przypadku „dorabiających” studentek). Prostytucja stała się zatem nie tylko koniecznością, wynikającą ze skrajnie ubogiej i deprymującej sytuacji, lecz także łatwą i mało męczącą formą zarobkowania. Również w Polsce zjawisko to koncentruje się w wielkich aglomeracjach oraz przy drogach z dużym natężeniem ruchu.
Prostytutka lekceważy istotne wartości moralne oraz traktuje pieniądz jako ostateczną miarę wartości. Kodeks karny przewiduje karalność za nakłanianie do prostytucji, a także za pośrednie czerpanie z niej zysku (stręczycielstwo, sutenerstwo). Policjanci walczący z tym zjawiskiem obserwują, że prostytucji prawie zawsze związane są ze środowiskiem przestępczym, nadużywaniem alkoholu i narkotykami.
Prostytucja spostrzegana jest jako problem wielowarstwowym na poziomie społecznym, psychologicznym i medycznym. Wywołuje degradacje psychiczną osób ją uprawiających, prowadzi do różnorodnych zaburzeń w sferze osobowości człowieka i burzy układ wzajemnych stosunków międzyludzkich w społeczeństwie, w którym panuje pogląd, że współżycie seksualne obojga partnerów powinno być połączone z przeżyciem emocjonalnym i nie być przedmiotem transakcji handlowej.
Prostytucja jako negatywne zjawisko społeczne uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa, zakłóca porządek publiczny, jest groźna dla zdrowia i wychowania. Należy pamiętać, że odbywanie stosunków seksualnych z osobą poniżej 15 roku życia jest przestępstwem bez względu na to, czy miały związek z jakąkolwiek gratyfikacją. Szczególnie niebezpieczna jest prostytucja nieletnich z uwagi na to, ze powoduje demoralizację i daleko idące zmiany w psychice młodych osób.
Policjanci w swej pracy podejmują działania ukierunkowane na eliminację zjawiska prostytucji. Działania są utrudnione, gdyż bardzo ciężko jest wyrwać prostytutkę z tego środowiska i z tej profesji. Funkcjonariusze w rozmowach z kobietami pracującymi na ulicy wskazują na miejsca gdzie mogą otrzymać pomoc i zacząć życie od nowa. Do najbardziej znanych należy Caritas Polska, Centrum Praw Kobiet czy LaStrada – Fundacja Przeciwko Handlowi Kobietami.
Gdzie szukać pomocy:
Adres:
ul. Krasińskiego 21, 40-019 Katowice, tel.: (0-prefiks-32) 255 38
69,
e-mail:
magdalena@katowice.opoka.org.pl,
www.magdalena.katowice.opoka.org.pl
Centrum
Praw Kobiet Kraków
- program pomocy dla kobiet-ofiar zgwałcenia
i ofiar handlu ludźmi
- miejsce hostelowe
Adres:
ul.
Brodzińskiego 8, 30-506 Kraków, tel./faks: (0-prefiks-12)
2961370,
e-mail:biuro@cpk.krakow.pl,
info@cpk.krakow.pl, www.cpk.krakow.pl
La
Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Kobietami Warszawa
-
bezpłatna i anonimowa pomoc dla ofiar handlu kobietami
Adres:
tel.:
(0-prefiks-22) 628 99 99 (wtorki w godz. 9.00-21.00,
w
środy w godz.: 14.00-20.00 – w języku rosyjskim), 622 19
85
Związek Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich – Polska
„YWCA” Warszawa
- przeciwdziałanie handlowi kobietami
-
pomoc osobom niepełnosprawnym
Adres:
ul. Hoża 50 l. 38, 00-685 Warszawa,
tel.: (0-prefiks-22) 628 97
64, 625 62
Caritas
Polska
- ośrodki na terenie całego kraju, np.
Caritas
Diecezji Kieleckiej;
Miechów,
ul. Szpitalna 1,
tel.: (0-prefiks-41) 383 14 86
źródło: http://www.sciaga.pl/tekst/31620-32-prostytucja