Zimowe obowiązki
Choć dziś pierwszy dzień astronomicznej zimy przedsmak śnieżnych i mroźnych dni już mieliśmy. Niskie temperatury, śliskie drogi i śnieg to nieodłączny towarzysz najchłodniejszej pory roku. Według prognoz synoptyków w nadchodzące święta mają panować dodatnie temperatury. Nie można jednak wykluczyć opadów śniegu. Dlatego też warto w tym miejscu przypomnieć, że choć biały puch romantycznie przystraja ponury świat, to jednak zalegając na ulicach, chodnikach i dachach stanowi problem.
Przypominamy w tym miejscu o obowiązku odśnieżania dachów i chodników oraz usuwaniu tworzących się sopli lodowych. Zgodnie z prawem budowlanym i ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązki te spoczywają na właścicielach, administratorach i zarządcach terenów oraz budynków. Śnieg w dużej ilości staje się bardzo ciężki, szczególnie, gdy zaczyna się rozpuszczać. Aby zapobiec tragedii musimy pamiętać o jego regularnym usuwaniu. Policjanci podkreślają, że śliskie i zasypane śniegiem lub błotem chodniki mają duży wpływ na bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Szczególnie w pobliżu ruchliwych ciągów komunikacyjnych. Oprócz obrażeń ciała na skutek upadku, omijanie zaśnieżonego miejsca lub poślizg na chodniku może się skończyć nagłym wtargnięciem pieszego na jezdnię. W takich warunkach łatwo o potrącenie i nieszczęśliwy wypadek.
Również przy wykonywaniu prac związanych z odśnieżaniem powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie. Jak informuje Okręgowy Inspektor Pracy w Poznaniu „każdego roku w ziemie dochodzi do wypadków podczas prac związanych z usuwaniem nadmiernej ilości śniegu zalegającego na dachach budynków. Wypadki takie praktycznie zawsze kończą się ciężkimi obrażeniami ciała lub śmiercią. Bardzo często do odśnieżania dachów wysyłani są pracownicy nie posiadający kwalifikacji. Często wykonujący pracę bez zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet płaski dach pokryty śniegiem i lodem może okazać się śliski i niebezpieczny. Niezabezpieczony pracownik może się poślizgnąć, przewrócić i upaść z wysokości.” Takie zalecenia czynią specjaliści bhp. Mając na uwadze przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo do przestróg przyłączają się policjanci.
fot.Bartosz Bobrowski/Agencja Gazeta źródło: www.warszawa.gazeta.pl