Blisko 5 tysięcy zgłoszeń na Mapie Zagrożeń
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w naszym kraju od ponad czterech lata. Za jej pośrednictwem policjanci ze Środy zweryfikowali blisko pięć tysięcy sygnałów zgłaszanych przez mieszkańców. Jeśli coś nie wymaga natychmiastowego przyjazdu funkcjonariuszy na interwencję, a wiąże się z nieprawidłowościami lub łamaniem prawa, warto skorzystać z tego prostego narzędzia sygnalizowania służbom zagrożeń.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa w Polsce od ponad czterech lat. Jest jednym z kanałów wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy społeczeństwem, a Policją. Zasygnalizowanie policjantom sprawy przez aplikacje KMZB jest proste, intuicyjne, nie wymaga rejestracji i żadnych formalności.
Mieszkańcy powiatu średzkiego często korzystają z tego internetowego narzędzia. Od początku istnienia tej formy kontaktu, funkcjonariusze ze Środy sprawdzili 4700 zgłoszeń. Ponad połowę z nich zweryfikowali pozytywnie. Działanie systemu KMBZ w tutejszej jednostce Policji, osobiście nadzoruje podinsp. Piotr Kępski – Naczelnik Wydziału Prewencji. Prowadzone przez oficera analizy wskazują, że najczęściej mieszkańcy zgłaszają wszelkie uwagi związane z bezpieczeństwem drogowym czyli: nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwą infrastrukturę, złą organizację ruchu oraz miejsca, w których przekraczana jest dopuszczalna prędkość. Wśród wszystkich takich spraw, policjanci potwierdzili w minionym roku ponad 60% zgłoszeń obywateli. Stwierdzając uchybienia mundurowi również wnioskują do innych instytucji o zmiany w celu zlikwidowania ujawnionych nieprawidłowości.
W samym roku 2020 internauci zgłosili średzkim mundurowym blisko tysiąc spraw. Ponad połowa została potwierdzona. W tym roku z tematów porządku publicznego obywatele najczęściej zwracali uwagę na miejsca, gdzie: spożywany jest alkohol – takich sygnałów potwierdzono 32% oraz nielegalnie wyrzucane są śmieci – potwierdzono 35%.
Kafeteria tematów, które można zgłosić Policji za pośrednictwem Mapy jest szeroka. Zachęcamy obywateli do korzystania z tej formy sygnalizowania mundurowym miejsc zagrożonych. Przypominamy jednocześnie, że za pośrednictwem Mapy można zgłaszać niepokojące sygnały związane z naruszeniem bezpieczeństwa, które nie mają charakteru sprawy pilnej.
Przypominamy, że narzędzie nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji! W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112.