Mapy zagrożeń

Średzianie aktywni na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Mieszkańcy wskazują policjantom, gdzie zajrzeć i co sprawdzić, albo zmienić by było bezpieczniej. Wszystko prosto i bez zbędnych formalności. Tak działa Krajowa Mapa, przez którą średzianie zgłosili ponad osiemset zagrożeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa powstała, by ułatwić mieszkańcom zgłaszanie problemów kłopotliwych, aczkolwiek nie stawiących zagrożenia życia. Wśród kategorii sygnalizowanych spraw znajdziemy zatem m.in. wałęsanie się bezpańskich psów, grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją, dzikie kąpieliska, wypalanie traw i szereg innych.

Konstruktorzy tego narzędzia postawili na prostotę, szybkość i anonimowość zgłaszanego problemu, który oceniają jako problematyczny w ich otoczeniu. Mundurowi otrzymując taki sygnał w sieci, analizują go i planują kontrole, które są wykonywane w tracie pełnionej służby. Sprawdzeń takich miejsc dokonują zarówno policjanci ruchu drogowego, dzielnicowi jak i patrolowcy.

Jak informuje Kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego średzkiej komendy mł. asp. Fabian Grządzielewski - który współkoordynuje system KMZB - od początku bieżącego roku do sierpnia średzianie zgłosili 858 spraw właśnie przez ten system. Podkreśla również, że to prawie tyle samo co cały rok miniony. Aspirant wskazuje również, że ponad połowa sygnalizowanych problemów została przez policjantów potwierdzona i wyjaśnia, że jeśli mundurowi potwierdzą zgałszany problem, wtedy dążą do jego wyeliminowania. Tak jest przy wiodącym w KMZB przekroczeniu dozwolonej prędkości , czy nieprawidłowym parkowaniu.

Policjanci kontrolują wskazane przez mieszkańców miejsca, wykonują tam pomiary prędkości, jeśli trzeba karzą za wykroczenia grzywną finansową. Trzecie miejsce zajmuje nieprawidłowa infrastruktura drogowa. Zgłoszeń takich w ciągu minionego półrocza było 48, a potwierdzono aż 40. Jeśli dany problem - a tyczy się to często infrastruktury drogowej- nie leży w gestii samej Policji, funkcjonariusze sygnalizują to do odpowiednich organów czy instytucji. Tematów prewencyjnych jest zdecydowanie mnie zgłaszanych, ale nie brakuje wskazywania dzikich wysypisk śmieci czy miejsc, które niektórzy upatrzyli sobie na „wychylenie winka”. Dzielnicowi w takie miejsca zaglądają częściej i tu również jeśli nie pomoże pogrożenie palcem i pouczenie kończy się na mandacie, a czasami na wniosku o ukaranie przez są.

Kafeteria tematów, które można zgłosić Policji za pośrednictwem Mapy jest szeroka. Przypominamy jednocześnie, że za pośrednictwem Mapy można zgłaszać niepokojące sygnały związane z naruszeniem bezpieczeństwa, które nie mają charakteru sprawy pilnej. Przypominamy, że narzędzie nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji! W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112.

Powrót na górę strony