„Zero Tolerancji” dla nadmiernej prędkości
Niedostosowanie prędkości do warunków drogowych, nadmierna prędkość na drogach, łamanie ograniczeń w terenie zabudowanym – niestety kierowcy wciąż jeżdżą zdecydowanie za szybko, a to właśnie nadmierna prędkość prowadzi w statystykach przyczyn wypadków drogowych.
Bezpieczeństwo na drodze to temat który dotyczy nas wszystkich. Już od najmłodszych lat uczymy się zasad przechodzenia przez jezdnię i poruszania się po niej. Wraz z dorastaniem nasza wiedza na temat przepisów ruchu drogowego zwiększa się, dzięki czemu wiemy jak postępować żeby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych. Niestety nie o wszystkich użytkownikach drogi możemy powiedzieć, że zachowują się odpowiedzialnie. Wiele osób nie potrafi zachować ostrożności i zdjąć nogi z gazu.
Niemal codziennie słyszymy w mediach, że doszło do kolizji czy wypadku drogowego. Za każdym takim zdarzeniem kryje się tragedia uczestników, ich rodzin, najbliższych. Przeciwdziałając takim sytuacjom policjanci średzkiej drogówki dokładają wszelkich starań, żeby na terenie powiatu takich zdarzeń było jak najmniej. W tym celu edukują, reagują na naruszenia przepisów mające wpływ na bezpieczeństwo, a gdy zachodzi konieczność eliminują z drogi takich kierowców.
W realizacji celu organizują wzmożone działania. Ich przykładem są powtarzane akcje pod nazwą „Zero tolerancji”. Ostatnio mundurowi ze Środy przeprowadzili je w piątkowe popołudnie 19 lutego br. W inicjatywie wzięli udział policjanci ze średzkiej grupy Speed, oraz inne patrole drogówki. Funkcjonariusze przy użyciu wideorejestratora oraz ręcznych mierników prędkości kontrolowali prędkość z jaką kierowcy prowadzą pojazdy, a także ich zachowanie na drodze.
Mundurowych mogliśmy spotkać w miejscach, gdzie najczęściej łamane są przepisy oraz gdzie dochodzi do poważnych zdarzeń drogowych. Jak wskazuje szef średzkiej drogówki kom. Marcin Puzicki, rejon ich działania nie ograniczał się tylko do głównych dróg powiatu, ale także obejmował miejsca wskazane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Ci, którzy pozwalali sobie na zbyt wiele, musieli liczyć się z surowymi konsekwencjami. Podczas prowadzonych kontroli, funkcjonariusze zwracali w szczególności uwagę na uprawnienia kierowców, ważność dokumentów pojazdu i jego stan techniczny. W przypadku podejrzenia, iż kierowca znajduje się pod działaniem alkoholu, sprawdzany był również stan trzeźwości.