Ruch drogowy

Za szybko, oj za szybko…

Sporo kierowców z nadmierną prędkością zatrzymali w ostatnich dniach policjanci średzkiej drogówki. W dwóch przypadkach szybka jazda była prowadzona w terenie zabudowanym, dlatego ci kierowcy prócz otrzymanego mandatu stracili również prawa jazdy.

Policjanci średzkiego ruchu drogowego podczas swojej codziennej służby sprawdzają stan trzeźwości kierowców, weryfikują stan auta i jego wyposażenie, przewożone ładunki i jego zabezpieczenie. Kontrolują również czy prowadzący pojazdem posiadają aktualne uprawnienia do tego, by wsiąść za kółko samochodu osobowego, busa, ciężarówki czy innego pojazdu. Policjanci sprawdzają także miejsca, które sygnalizują mieszkańcy, jako te gdzie co niektórzy lubią jechać z nadmierną prędkością.

Mundurowi często wykonują pomiary w terenie zabudowanym, gdyż tam jazda z nadmierną prędkością jest szczególnie niebezpieczna dla pieszych i rowerzystów. W takim właśnie miejscu straciła prawo jazdy mieszkanka gminy Środa, która 3 października w Szlachcinie - gdzie obowiązuje „40-stka” - miała na liczniku o 57 km/h za dużo. 37-latka otrzymała również mandat i punkty karne. Taka sama sytuacja miała miejsce w Janowie. Miejscowością tą jechał 32-letni kierowca nissana almera z prędkością 130 km/h. To o 80! więcej niż należy w terenie zabudowanym. Mieszkaniec Krotoszyna również otrzymał grzywnę i punkty karne.

Jak sygnalizuje Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Środzie mł. asp. Marek Zięty, nadmierna prędkość nadal prowadzi w statystykach najpoważniejszych drogowych zdarzeń. W minioną sobotę prowadziliśmy wzmożone działania w tym zakresie. Wśród blisko 40 skontrolowanych kierowców, ponad połowa jechała z nadmierna prędkością – informuję.

To skłania do refleksji, nad tym że każdy chce żeby było na drogach bezpieczniej jednocześnie wielu kierowców uważa, że jazda z nadmierną prędkością to nic złego. Niestety tak nie jest. Prędkość w największym aspekcie przekłada się na drogę hamowania pojazdu. Oczywiście do tego jeszcze dochodzą inne rzeczy jak np. pogoda, stan nawierzchni, czy opony. Ale mimo wszystko najważniejszą rolę, odgrywa tu prędkość z jaką poruszamy się pojazdem. Dlatego my jako policjanci ruchu drogowego będziemy nadal sprawdzać, jak szybko jadą kierowcy -podkreśla naczelnik.


 

Powrót na górę strony