Efekty nadmiernej prędkością
44-letni kierowca forda focusa na łuku drogi w Solcu, stracił panowanie nad autem, zjechał na przeciwległą stronę, tam auto wjechało na chodnik, a później przewróciło się na bok. Przyczyna? Nadmierna prędkość! Jak pokazują statystyki, do najpoważniejszych drogowych wypadków dochodzi przy fantastycznej pogodzie i dobrych warunkach drogowych. To wtedy kierowcy wduszają pedał gazu „do dechy”.
Do opisanego zdarzenia doszło 4 kwietnia br. około godziny 16.00. Z kierowcą podróżowała 83-letnia pasażerka. Oboje mogą mówić o dużym farcie, ponieważ nic im się nie stało. Szczęściem też jest fakt, że chodnikiem nie przechodzili piesi, nie jechały tam też inne pojazdy. Wtedy cała sytuacja mogłaby skończyć się dramatycznie. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia jako przyczynę ustalili nadmierną prędkość. To z powodu niej kierowca stracił panowanie nad autem. Stale przypominamy, że niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze prowadzi w statystykach przyczyn drogowych zdarzeń.
Robert Rybicki autor felietonu pt. „Nadmierna prędkość”, który został opublikowany na stronach portalu Auto Świat tłumaczy w punkt co oznacza ten termin i czym skutkuje wprowadzanie takiego zachowania na drodze.
„Wniosek jest jednoznaczny: właściwą prędkością będzie taka, która umożliwi pełną kontrolę nad pojazdem i bezpieczne prowadzenie go w każdych warunkach drogowych, umożliwi panowanie nad nim i bezpieczne zatrzymanie go w razie potrzeby, nawet w ekstremalnej sytuacji na drodze. Trzeba zawsze respektować znaki ograniczające prędkość jazdy - nawet wówczas, gdy wydaje się nam na pierwszy rzut oka, że ograniczenie nie ma sensu. Niebezpieczeństwo może nie być zauważalne od razu. Jeżeli zawczasu nie dostosujemy prędkości do zaleceń znaku, na manewr obronny może być za późno. (...) Prędkość jazdy musi być zawsze dostosowana nie tylko do panujących aktualnie na drodze warunków ruchu, lecz także należy brać pod uwagę warunki atmosferyczne oraz własne doświadczenie i umiejętności prowadzenia pojazdu. Kierowca o niewielkim doświadczeniu musi sobie zdawać sprawę, że w wielu trudnych sytuacjach na drodze może mieć problemy z właściwą oceną zagrożenia i reakcją na zaistniałe niebezpieczeństwo, a zatem powinien odpowiednio zawczasu zmniejszyć prędkość jazdy. Lekceważenie wyżej wymienionych uwarunkowań może stać się przyczyną tragedii. „
Jako policjanci w pełni podpisujemy się pod jego słowami.