Przekroczyli prędkość na obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Stracili prawo jazdy
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ze średzkiej komendy w styczniu br. zatrzymali prawo jazdy pięciu kierowcom za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h.
Podczas prowadzonych w styczniu kontroli prędkości średzcy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ujawnili kilka przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Funkcjonariusze w pięciu przypadkach zatrzymali prawo jazdy kierowcom, którzy jechali zbyt szybko.
-Do pierwszego zdarzenia doszło 1 stycznia br. w miejscowości Klęka gm. Nowe Miasto nad Wartą . Kierujący samochodem BMW, mieszkaniec powiatu średzkiego w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 115 km/h, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h
- Dzień później w miejscowości Janowo 34-letni mężczyzna kierując Seatem przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym jadąc z prędkością 105, gdzie ożna poruszać się z prędkością do 50 km/h. Tym samym kierujący przekroczył opuszczalną prędkość o 55 km/h.
- 3 stycznia br. kierujący samochodem BMW mieszkaniec powiatu wrzesińskiego w Tadeuszewie nie zwolnił w terenie zabudowanym i pomiar prędkości wykazał, że swoim samochodem przez miejscowość gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h jechał z prędkością 101 km/h.
- Kolejnym kierowcą, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym okazał się 23 – letni mieszkaniec powiatu średzkiego. Mężczyzna jechał samochodem Renault z prędkością 96 km/h przez miejscowość Środa Wlkp., w miejscu gdzie można poruszać się z prędkością do 40 km/h. Tym samym kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o 56 km/h.
- Ostatni przypadek miał miejsce dnia 24 stycznia. Policjanci zmierzyli prędkość pojazdu Mercedes jadącemu przez miejscowość Janowo. Jak się okazało 34-letni mieszkaniec powiatu poznańskiego jechał swoim samochodem w terenie zabudowanym z prędkością 101 km/h i przekroczył dozwoloną prędkość o 51 km/h.
Kierowcy stracili prawo jazdy, zostali ukarani mandatami karnymi, które opiewały na kwoty od 1500 do 2000 złotych, a na ich konta przybyły punkty karne. .
Policja przypomina: to policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i powiadamia właściwego starostę, który wydaje decyzję administracyjną i formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy. Natomiast kolejna „wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.