Rowerzysta na drodze
Rower to najpopularniejszy środek transportu w okresie letnim. Wielu mieszkańców nie tylko ze względu na ekologię i ekonomiczność wybiera jednoślad do przemieszczania się po ulicach, ale także aby zachować kondycję i zdrowy tryb życia. Przypominamy, aby zachować bezpieczeństwo w każdym aspekcie należy pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów, a także wzajemnej życzliwości wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Wiele czynników ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas poruszania się jednośladem, nie tylko umiejętności jazdy na rowerze, ale także znajomość przepisów ruchu drogowego. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego i odwrotnie. Życzliwość, rozwaga i obserwacja otoczenie to również istotne zachowania na drodze.
Przypominamy o obowiązkowy wyposażeniu roweru:
- z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),
- z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Rowerzysta a przejście dla pieszych
Zbliżając się do przejścia dla pieszych rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz:
- wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
- omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
- jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.
Rowerzysto zachowaj trzeźwość!
Przypominamy, że pijany rowerzysta popełnia wykroczenie, za które policjant może nałożyć mandat karny. W przypadku, gdy rowerzysta znajduje się:
- w stanie po użyciu, jeżeli stężenie alkoholu we krwi zawiera między 0,2-0,5 promila (bądź 0,1-0,25mg/l w wydychanym powietrzu), policjant może nałożyć mandat karny w wysokości 1 000 złotych;
- w stanie nietrzeźwości, jeżeli stężenie alkoholu we krwi zawiera powyżej 0,5 promila (bądź powyżej 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu), policjant może nałożyć mandat karny w wysokości 2 500 złotych.
Rowerzysto zadbaj o siebie! Załóż kask i kamizelkę odblaskową!
Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza, że ponad połowa wakacji już za nami, a to oznacza, że dni stają się coraz krótsze.